Fotogalerie - známých osobností, které navštívili naši knihovnu a fotky z naší knihovny

Naše knihovna

Osobnosti, které navštívili naši knihovnu

Literární salón, se kterým k nám do knihovny přijíždí herečky z brněnského divadla Malé(h)ry - Bára Seidlová (známá jako Zubejda z pohádky - Lotrando a Zubejda), Daniela Zbytovská a Nikola Zbytovská, doslova rozehrál svou hru na "příšery". Pomocí zvukových efektů, podkreslených ilustracemi z autorské knížky, strašidelné bytosti pořádně ožily, ale nevystrašily malé školáky. Nechyběl ani čaj z pravého "samovaru" a všichni se dobře bavili.

Obdivovatelé komiksů si mohli v knihovně prohlédnout výstavu Vynálezce Alva, na které bylo spoustu pracovních listů a omalovánek. Ty potom zdobily knihovnu celý měsíc. Spisovatelka a lektorka Klára Smolíková, kterou jsme také uvítali u nás v knihovně, nám poskytla ze svých knih ilustrace ještě na další výstavy a tak jste v knihovně mohli vidět obrázky z knížek Viktorka a vesmírná dobrodružství, Na hradě Bradě, Knihožrouti, Čertice Dorka a časopisu Bublifuk. Výstavy jsou velmi oblíbené a tak nás čeká ještě spousta vystavených obrázků z nových knížek.

Spisovatel a ilustrátor Jan Opatřil navštěvuje naši knihovnu pravidelně. Třetím a čtvrtým třídám základní školy Konice přibližuje četbou život v rybníku. Sám vystudovaný rybář a kamarád Jakuba Vágnera nemohl napsat jiné knížky než o kapříku Metlíkovi a jeho dobrodružstvích. Dětem v knihovně čte ukázky ze svých "podvodních" knih, ukazuje ilustrace a přibližuje práci spisovatele.

Své cestovatelské zážitky přijíždí vyprávět Petr Nazarov - dobrodruh a autor několika knih. Děti z pátých tříd základní školy prožívají jeho "putování Afrikou" a "hltají" vyprávění o několikatýdenní cestě jejími zeměmi. Vše podkreslují krásné fotografie a dokumentární snímky, které jsou i součástí přednášky o Novém Zélandu.

Lektorka a spisovatelka Dana Šimková k nám zavítala, aby dětem pátých tříd přiblížila život Marie Terezie, vladařky a matky významných panovníků. Ukázala jim, jak se žilo v 18. stol., každodenní útrapy šlechtičny, dobu nepohodlné módy, složité hygieny a domluvených sňatků.

Paní lektorka si také nasazuje kapitánskou čepici a projíždí se nejznámější lodí světa. Vyplouvá po neskutečné cestě slavného parníku, připomíná nám jeho stavbu, komplikace při vyplutí, slavné pasažéry i náraz do ledovce. Můžeme porovnávat skutečné události s těmi filmovými a dvě a půl hodiny zažívat neuvěřitelné osudy lidí z Titaniku.

Náš host p. Petr Frajvald přijel představit dětem z družiny různé deskové hry. Měl k dispozici nejprodávanější hru roku 2017 Krycí jména, velmi oblíbené Osadníky z Katanu, nebo Carcassonne a mnoho dalších. Pan Frajvald získal v roce 2016 bronz na Mistrovství světa v Osadnících z Katanu a je zároveň mistr republiky v této deskové hře. A co je vlastně důležité při hraní her? Komunikace, rozhodnost a strategie. Děti měly možnost poznat spoustu nových her, nebo si zahrát a "oprášit" ty osvědčené.

V současnosti nejznámější a nejčtenější spisovatelka Ivona Březinová, autorka známých knížek pro malé i velké děti, navštívila naši knihovnu spolu s ilustrátorkou Terezou Skoupilovou, aby dětem třetích tříd představily svoji knihu - Pojďme hrát divadlo. V knize je šest divadelních scénářů na motivy známých lidových pohádek. S úspěšnou a oblíbenou autorkou si děti vyprávěly také o tom, jak se píší knihy, nebo kolik dá práce namalovat do knížky obrázky. V závěru besedy si mohli třeťáci prohlédnout, či zakoupit autorčiny knížky a paní spisovatelka jim je ochotně podepsala.

výstava Terezy Skoupilové

Zábavná dopoledne připravujeme pravidelně pro děti ze základní školy Konice, s jejich oblíbeným malířem  Adolfem Dudkem, kterého znají z knížek a časopisu Sluníčko. Malí čtenáři se vtipnou formou seznamují se skutečným ilustrátorem a jeho prací. Vyzkouší si sami nakreslit obrázky z klasických českých pohádek, nebo je aktivně doplňují. Součástí vystoupení je autogramiáda a hlavně malířův humor, který pravidelně ocení i žáci mateřské školy při jeho představeních.

Spisovatel Jan Sviták napsal pro děti úspěšné knihy Pekelný advent, Čertovo kopyto a Luciferovo kopyto. Dětem povídá o práci spisovatele, jak dlouho trvá napsat knihu, co se s ní potom děje dál, než se dostane k nim - čtenářům, jak se dají míchat různé pohádkové a fantasy žánry. Literární atmosféru doplňuje čtením ukázek ze svých knih a dětem odpovídá na spoustu dotazů.

Autorka oblíbených knih pro děti - Zlobilky, Nezbedníci, Nekonečné prázdniny, Domov pro Martťany, Táta k příštím vánocům Martina Drijverová, přijela už dvakrát do naší knihovny vyprávět o své spisovatelské práci pro děti a především o tajuplných pověstech. Součástí besedy bylo autorské čtení, diskuze a autogramiáda. Na závěr si děti mohly zakoupit knihy s podpisem paní spisovatelky.

Komiksový autor Daniel Vydra předvedl dětem svůj komiksový workshop, na kterém se dozvěděly, co jsou to stripy, panely, bubliny a doplňovaly zábavné komiksové úkoly.

V minulosti také knihovnu navštívili - MiIan Forman, Markéta Zinnerová, Věra Řeháčková a pro děti jezdilo hrát pohádky divadélko z Plumlova.