Akce knihovny

Malá vánoční abeceda

Blížící se vánoční čas jsme si s dětmi a jejich rodiči připomněli " Malou vánoční abecedou".
V podvečer 1. prosince, kdy zámek zahalí tma, jsme si četli vánoční pohádku, hádali vánoční abecedu, luštili kvíz a zbyl čas i na tvoření. Děti obdržely sladký vánoční dárek a odcházely s novými dojmy, dotknutými atmosférou vánoc.

Nový vánoční kvíz

Po celý adventní čas byl v knihovně pro děti připraven k vyluštění nový vánoční kvíz o drobné ceny.

Studenti primy u nás v knihovně

Komiks je nejžádanější žánr v nejkrizovější cílové skupině u teenagerů. Díky komiksům se rádi vrací ke čtení, kde nemusejí "drtit" jen povinnou četbu. Nejinak je tomu i u studentů primy konického gymnázia, kteří se 30. listopadu seznámili nejen s populárními hrdiny komiksových příběhů, ale i s historií komiksu a s tím, jak se komiks vyrábí. Díky úkolům a pracovním listům zjistili, že to není vůbec jednoduché. Svoji kreativitu projevili také před návštěvou knihovny, kde u zámku proměňovali první sněhové vločky ve sněhuláky.

Mateřská školka Kladky

25. října k nám do knihovny přijely děti z mateřské školky Kladky, aby si v našem dětském oddělení prohlédly knížky, časopisy, poslechly si pohádku o jednom neposlušném Honzovi a jeho nezavázaných tkaničkách. Dozvěděli jsme se, že všechny děti ve školce už si tkaničky zavazovat umí a vyšel čas i na pohádkové soutěže.

Cestovatelská přednáška

Víte, které je nejnebezpečnější zvíře Afriky? Je to hroch. Tuto a spoustu dalších zajímavých informací přivezl sebou cestovatel a dobrodruh Petr Nazarov, který navštívil jižní Afriku. 24. října přijel vyprávět své cestovatelské zážitky dětem z 5. tříd základní školy. Jeho putování Afrikou a vyprávění podkreslovaly krásné fotografie a videa. Jak sám říká: " Na cestování je fascinující nejen objevování zajímavostí a krás různých míst na světě, ale zejména objevování sebe sama, svých možností a limitů..."

Výstava ilustrací z knížky "Na hradě Bradě"

Obdivovatelé komiksů si mohli v knihovně prohlédnout výstavu z autorské dílny Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka "Na hradě Bradě". Ilustrace veselých příběhů pohádkového světa Bertíka a Bibi, tety Čárové, hastrmana a dalších hrdinů byly nainstalovány v knihovně celý měsíc říjen.

Autorské čtení spisovatele Jana Opatřila

Spisovatel a ilustrátor navštívil naši knihovnu 26. září, aby dětem ze 3. a 4. tříd základní školy přiblížil četbou život v rybníku. Sám vystudovaný rybář a kamarád Jakuba Vágnera nemohl napsat jiné knížky než o kapříku Metlíkovi a jeho dobrodružstvích. Dětem v knihovně četl ukázky ze svých pohádkových knih, ukazoval ilustrace a přibližoval práci spisovatele. Všechny příběhy ze života kapříka Metlíka si můžete půjčit v naší knihovně.

Základní škola Kladky v naší knihovně

V úterý 12. září se k nám přijeli podívat žáci ze základní školy Kladky. Povídali jsme si o knížce Astrid Lindgrenové - Pipi Dlouhá punčocha. V dvouhodinovém programu děti nejen poslouchaly ukázky z knížky a povídání o příbězích nezbedné holčičky, ale také hrály, soutěžily, vyplňovaly kvízy, malovaly, nebo hledaly poklad. Všichni jsme strávili příjemné podzimní literární dopoledne.

Výstava z komiksové revue "Bublifuk"

Bublifuk je komiksová revue pro holky a kluky, ve které najdete deset původních českých komiksů, prakomiksy, kreslené vtipy a spoustu bublin. Během měsíce září proběhla výstava obrázků z těchto časopisů v naší knihovně. Děti nejvíce zaujaly obrázky Knihomola Bubu a příběhy Pirátů na suchu.

Prázdninový kvíz pro děti

V červenci a srpnu si děti v půjčovní dny v knihovně vyplňovaly velký kvíz nejen na otázky z knihy Pavla Šruta - Lichožrouti. Při úkolech zjistily, že ponožky jsou tématem mnoha pohádkových postaviček a příběhů.

Výstava ilustrací z knihy Vynálezce Alva

Vynálezce Alva je brýlatý kluk - rozcuchaný neposedný zrzek, toužící po technických vymoženostech třetího tisíciletí. Je nadán velkou fantazií a tvořivostí. S dvojicí sourozenců Filipem a Denisou tvoří nerozlučnou partu kamarádů, která zažívá nezapomenutelná dobrodružství. Bohatě ilustrované vtipné příběhy podle večerníčku a knížek pro malé i velké jste mohli shlédnout o prázdninách na naší výstavě.

Pro děti byly připraveny pracovní listy k tvoření, vymalovávání a doplňování.

Prvňáčci v knihovně

První třídy základní školy navštívily ve čtvrtek 22. června naši knihovnu. Pohádkovou exkurzí prošly všechny knížky pro děti v knihovně, dozvěděly se, jak to u nás chodí a co dělá paní knihovnice. Připravený pohádkový klobouk jim nachystal spoustu úkolů.

Odpolední Pizza - kvíz - Malí knihožrouti

15. června se ve čtvrteční odpoledne sešli v knihovně "malí knihožrouti", aby si ve velkém literárně - pohádkovém kvízu otestovali své vědomosti. Vítězka soutěže vyhrála pizzu a ostatní děti byly odměněny čokoládovou medailí. Všem určitě zůstanou zůstanou vzpomínky na ježibabu na koloběžce, zábavné divadlo a pexesový turnaj.

"Komiksem ke čtenářství"

Studenti primy se dozvěděli zajímavosti z historie komiksu a zabavili se vyplňováním pracovních listů. Po besedě jsme si s dětmi zahráli soutěž, jak dobře znají komiksové postavičky.

Povídání o dinosaurech

Květen patřil v knihovně dinosaurům. Navštívily nás děti z mateřských škol Lipová a Konice. Povídali jsme si, hráli, luštili křížovky o pravěkých zvířatech a nechyběla dinosauří pohádka.

Čarodějnické pohádky

V měsíci dubnu pokračoval pro děti otázkami Velký znalostní test a knihovnou se proletěla čarodějnice na koštěti, aby dětem ve druhých třídách ukázala, jaké zde máme knížky, co se právě čte, jak to chodí v knihovně a nechyběly soutěže a vyplňování pracovních listů. V půjčovní dny si děti mohly vymalovávat omalovánky s jarní a velikonoční tématikou.

Beseda se spisovatelkou Danou Šimkovou o Titaniku

5. třídy základní školy čekalo posezení se spisovatelkou Danou Šimkovou, která jim 28. března přijela povídat příběh o Titaniku. Autorka dětem vyprávěla o osudu slavného parníku od nápadu na jeho postavení až po nejnovější objevy a teorie. Děti se tak projely historií věčné legendy, která dodnes skrývá spoustu záhad. 45-minutové dotazy svědčily o úspěšnosti besedy, která se dětem velmi líbila.

Návštěva mateřské školky

Navštívila nás Mateřská školka Konice a Mateřská školka Hvozd. Vyprávěli jsme si příběhy z         Knížky Ferdy mravence, také si hráli, malovali a soutěžili.

Malí čtenáři v měsíci březnu vyplňovali v knihovně první část Velkého znalostního testu. Čekaly je otázky z různých odvětví např. Kterému zvířeti se říká "koráb pouště", nebo kolik párů žeber máme ve svém těle, či pomocí čeho létá Tarzan vzduchem. Za správné odpovědi děti čekala drobná odměna.


V únoru čtenáři nepřišli o oblíbený kvíz. Tentokrát vyplňovali otázky na téma - Jak dobře znáte Rychlé šípy?

Autorské čtení hereček z divadla Malé(h)ry

7. února přijely do zámeckého sálu herečky z divadla Malé(h)ry - Nikola Zbytovská, Daniela Zbytovská a Bára Seidlová. Knihovna s nimi uspořádala literární salón pro děti. Žáci 3. tříd základní školy se při autorském čtení hereček dozvěděli o strašidle, co chtělo chodit do školy, nebo hastrmanovi, který dělal vedoucího plaveckého oddílu a jiných pohádkových bytostech. Autorské čtení mělo velký úspěch, rozdával se při něm bylinkový čaj a literární duch se nesl celým zámeckým sálem.

Ani během ledna děti nepřišly o oblíbený kvíz. Tentokrát na téma "Cestujeme s pohádkou".


V knihovně nás také navštívili žáci 4. a 5. tříd. Připravila jsem pro ně besedu o knize Obr Dobr. Kniha byla úspěšně zfilmována a děti si nad jejím povídáním také zasoutěžily o drobné ceny.

        

Tvoření "mimoňových záložek"

S malými návštěvníky knihovny jsme odpoledne tvořili záložky do knížek a četli příběhy  o "mimoních". Mimoňových záložek jsme vyrobili spoustu a děti si je v knihovně postupně rozebírají. Dělají jim v knížkách radost nejen jako záložky, ale i to, že si je vyrobily sami a pro ostatní.

V prosinci si děti v půjčovní dny vyplňovaly " Velký vánoční kvíz" o ceny.

Návštěva ilustrátora Adolfa Dudka

29. listopadu navštívil naši knihovnu oblíbený malíř p. Adolf Dudek se svým vystoupením "Malujeme Vánoce" .Všechny děti i p. učitelky prvních a druhých tříd se už předem těšily. Ilustrátor s nimi kreslil na keramické tabuli postupně celý předvánoční čas. Od první adventní neděle, přes příchod Mikuláše, až po Štědrý den. Pořad byl doplněn soutěžemi, při nichž si děti užily radost nejen z kreslení. Při závěrečné autogramiádě dostali kluci a holky od p. malíře podpis na čelo.